Ślad węglowy to naukowe określenie gazów cieplarnianych emitowanych przez człowieka lub organizację w toku prowadzonej działalności. Naszym celem, w trosce o środowisko naturalne, powinno być jego zmniejszenie. Wydaje się, że proste procesy biurowe, takie jak niszczenie dokumentów, nie mają większego znaczenia. A tymczasem one również przyczyniają się do zwiększenia lub redukcji śladu węglowego. Sprawdź, w jaki sposób.
Redukcja śladu węglowego a zarządzanie dokumentami to gorący temat wśród przedsiębiorców. W czasach, w których ekologia stała się bliska sercu, ale też stanowi dobre narzędzie marketingowe, warto podejmować działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Jednym z nich jest niszczenie dokumentów, których nie trzeba już przechowywać. Utylizację można rozpatrywać pod kątem ponownego wykorzystania papieru, a także poszukiwania najefektywniejszych pod kątem ekologii metod.
Prowadzenie dokumentacji w formie papierowej wywiera ogromny wpływ na środowisko. Już na etapie pozyskania surowca dochodzi do wycinki drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla. Zwiększone jego wydzielanie ma natomiast miejsce podczas produkcji, transportu i utylizacji.
Na pytanie, czy niszczenie dokumentów jest ekologiczne, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli stosujemy przestarzałe metody, takie jak niekontrolowane spalanie papieru, nie ma mowy o ekologii. Natomiast w przypadku nowoczesnych systemów umożliwiających recykling i minimalizację negatywnego wpływu na środowisko, utylizacja dokumentów jest jak najbardziej przyjazna naturze.
Ekologiczne niszczenie dokumentów umożliwia odzyskanie sporej części papieru. Im efektywniejszy jego recykling, tym mniej surowca musimy pozyskać, ograniczając tym samym ilość szkodliwego dwutlenku węgla. Wpływ niszczenia papieru na środowisko jest więc ogromny, jednak kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich metod.
Produkcja papieru pochłania energię, co zwiększa emisję dwutlenku węgla. Szacuje się, że to właśnie zużycie energii ma największy wpływ na wydalanie tego gazu do atmosfery. Stąd też oszczędzanie papieru i jego odzyskiwanie jest tak istotne dla ochrony środowiska. Recykling wymaga znacznie mniejszych nakładów energii, a dodatkowo pozwala oszczędzać drzewa, które w naturalny sposób rozkładają dwutlenek węgla.
Jeśli zastanawiasz się, jak firmy mogą ograniczyć ślad węglowy dzięki niszczeniu dokumentów, odpowiedź jest prosta: poprzez dobór efektywnych metod. Spalanie, wyrzucanie do kubła z odpadami zmieszanymi lub moczenie kartek nie są przyjazne naturze. Zdecydowanie lepiej powierzyć dokumenty specjalistom z Destroy. Jeśli jednak utylizujesz je samodzielnie, pamiętaj o umieszczeniu resztek w kuble na papier.
Poprzez zrównoważone zarządzanie dokumentami w firmie dążymy do redukcji zużycia papieru. Pomaga w tym cyfryzacja, dzięki której przechowujemy dokumenty w formie elektronicznej. Po upływie okresu archiwizacji następuje niszczenie nośników danych poprzez demagnetyzację i uszkodzenie. Wszystko to bez drukowania i prowadzenia archiwum stacjonarnego.
Wpływ cyfryzacji na zmniejszenie zużycia papieru jest nieoceniony. Im mniej dokumentów papierowych używamy w przedsiębiorstwie, tym mniej dwutlenku węgla emitujemy do atmosfery. Przy czym warto mieć świadomość, że cyfryzacja nie rozwiązuje problemu całkowicie. Recykling papieru vs niszczenie dokumentów to skomplikowane zagadnienie, jednak w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że:
Oczywiście, w przypadku dokumentów elektronicznych mamy też do czynienia z niszczeniem nośników danych, jednak ich utylizacji jest o wiele mniej szkodliwa, niż pozyskiwanie i niszczenie papieru.
Wiesz już, na czym polega wpływ niszczenia papieru na środowisko, a także, dlaczego warto postawić na cyfryzację. Jest to najlepszy sposób na redukcję ilości dokumentów wymagających niszczenia. Czasami jednak trudno zmienić archiwum stacjonarne na elektroniczne, dlatego warto rozważyć tryb hybrydowy. Najczęściej wygląda to tak, że nowe dokumenty gromadzone są w formie elektronicznej, podczas gdy archiwalne oczekują w formie papierowej do upływu terminu przedawnienia. Można również zdecydować się na digitalizację części archiwów, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku dokumentów z dłuższym terminem przechowywania.