Dokumenty papierowe coraz częściej zastępowane są elektronicznymi. Cyfryzacja, poniekąd wymuszona realiami gospodarczymi, pozwala zaoszczędzić czas, miejsce i pieniądze. Ale czy rozwiązuje problem niszczenia dokumentacji? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!
Przedsiębiorcy od dawna poszukują sposobów na to, jak zmniejszyć zużycie papieru w firmie. Rozwiązaniem jest transformacja cyfrowa, którą wymuszają uwarunkowania gospodarcze, a poniekąd także prawne. Na przykład podmioty świadczące usługi medyczne mają obowiązek prowadzić i przechowywać dokumentację pacjentów w formie elektronicznej.
Prawidłowo opracowane systemy zarządzania dokumentami cyfrowymi niosą za sobą wiele korzyści dla firm, umożliwiając:
Bezpieczne archiwizowanie dokumentów elektronicznych czy w ogóle zapewnienie im ochrony na każdym etapie procesowania wymaga wdrożenia odpowiednich rozwiązań. Na początek musisz wybrać program, który będzie wspierał Ciebie i Twoich pracowników w codziennych obowiązkach. Zapewnij im przeszkolenie, a także wyznacz osobę, która będzie koordynować wdrożenie systemu. Ważne, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości uzyskać natychmiastowe wsparcie techniczne.
Dokładnie zaplanuj każdy element obiegu danych. Zarówno bieżące przetwarzanie, jak i niszczenie dokumentów wymagają przestrzegania zasad w zakresie bezpieczeństwa.
Nowoczesne systemy ERP wspierają elektroniczny obieg dokumentów, jednak sprawdzają się głównie w większych firmach. Mniejsze mogą skorzystać z dedykowanego oprogramowania, którego użytkowanie nie pochłania tak wysokich kosztów.
Jeśli zastanawiasz się, jak przejść na dokumenty elektroniczne, w pierwszej kolejności musisz wybrać odpowiednie oprogramowanie. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z:
Natomiast do przechowywania dokumentacji firmowej najczęściej stosuje się:
Cyfryzacja dokumentów w firmie wiąże się z przechowywaniem ich w chmurze bądź na nośniku danych. Chmura obliczeniowa cieszy się wyjątkową popularnością, ponieważ umożliwia dostęp do danych z dowolnego miejsca. Wystarczy posiadać hasło, aby odzyskać pliki. Z drugiej strony, korzystają z niej przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli przetwarzasz dane tajne lub dysponujesz bardzo dużą ilością dokumentów, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się nośniki danych.
E-dokumenty zamiast papierowych - zalety i wady takiego rozwiązania przedsiębiorca powinien przeanalizować, biorąc pod uwagę specyficzne potrzeby swojej firmy. Choć wydaje się, że dokumentacja cyfrowa ma przewagę nad papierową, nie jest wolna od wad.
Cyfryzacja to bezpieczny proces, o ile tylko prawidłowo go zaplanujemy i wdrożymy. Dokumenty w wersji cyfrowej wymagają ochrony, dlatego bardzo ważne jest ich zahasłowanie. Dodatkowo możesz nadawać pracownikom dostęp do nich bądź wprowadzić uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Ostatnie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku dokumentów tajnych, do których nikt spoza grona zaufanych osób nie może mieć dostępu.
Cyfrowa transformacja a niszczenie dokumentów, konkretnie niszczenie nośników danych, to kolejny temat, który warto poruszyć. W tym przypadku nie korzystamy z tradycyjnych niszczarek. Nie wystarczy też samo usunięcie dokumentów z nośnika, aby mówić o ich prawidłowej utylizacji. Trzeba go jeszcze uszkodzić w taki sposób, aby odtworzenie danych było niemożliwe. W tym celu warto zgłosić się do nas - pomożemy zarówno w procesie cyfryzacji, jak i niszczenia dokumentów.
Przechowywanie danych w chmurze vs papierowe archiwa warto rozpatrywać również pod kątem kosztów. Większość przedsiębiorców przechodzi cyfryzację, chcąc zaoszczędzić, zatem nic dziwnego, że to właśnie potencjalne koszty odgrywają kluczową rolę. Przy czym nie sposób jednoznacznie wycenić, ile będzie kosztowało wdrożenie nowego systemu. Wszystko zależy od ilości dokumentów, stopnia ich zabezpieczenia czy też dodatkowych funkcji, jakie ma on posiadać. Jeśli jesteś zainteresowany cyfryzacją w swojej firmie, skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualną wycenę.