Zapisywanie wrażliwych danych na przeznaczonych do tego nośnikach wciąż jest niezwykle popularne. Wydawałoby się, że technologia chmury obliczeniowej wyprze bardziej tradycyjne rozwiązania, ale zalety płynące z wykorzystywania płyt czy dysków są nie do pominięcia. Z tego powodu wiele firm staje w końcu przed pytaniem: jak powinno przebiegać niszczenie nośników danych? Bezpieczne i trwałe uszkodzenie może zostać dokonane na kilka sposobów.
Do niszczenia nośników cyfrowych wykorzystuje się najczęściej metodę mechaniczną. Polega ona na fizycznym rozłożeniu przedmiotów w taki sposób, aby ponowne ich użycie było niemożliwe. Tak więc dyski są miażdżone, rozwiercane i łamane, a nawet zdziera się z nich powłokę magnetyczną. Niszczenie płyt CD w taki sposób jest wyjątkowo skuteczne ‑ nie nadają się one do ponownego odczytania. Co zrobić z powstałymi przez to odpadami? Należy je zutylizować w odpowiednim miejscu, czyli np. oddać do recyklingu. Jeśli niszczenie nośników danych przeprowadza firma specjalizująca się w tego typu działaniach, to zyskuje się pewność bezpowrotnego usunięcia wszelkich danych. Profesjonaliści korzystają z nowoczesnych urządzeń tnących, których jedynym zadaniem jest właśnie trwałe niszczenie nośników.
Drugą popularną metodą jest logiczna, opierająca się na wielokrotnym (nawet kilkudziesięciokrotnym) nadpisywaniu danych. Niestety, nie gwarantuje ona, że pierwotnie zapisane dane pozostaną nieodczytane. Wciąż są narażone chociażby na ataki wirusów czy programów szpiegujących. Nie jest to nawet do końca niszczenie płyt CD, ponieważ fizyczny nośnik nie ulega uszkodzeniu. Zaletą tego rozwiązania jest jednak możliwość ponownego wykorzystania płyty czy dysku. Z tej metody korzysta się wyłącznie wówczas, gdy nośniki pozostają w bezpiecznym miejscu (np. w domu czy firmie) i istnieje potrzeba dalszej eksploatacji.
Niszczenie nośników danych przez specjalistyczne firmy może odbywać się także metodą chemiczną, termiczną lub przy użyciu procesu demagnetyzacji. To bardzo skuteczne rozwiązania, ale też droższe. Dają jednak pełną gwarancję uszkodzenia przedmiotów.
Przy zmianie karty kredytowej bardzo często posiada się jeszcze tę starą, która pozostaje aktywna przez kolejny miesiąc. Aby uniknąć kłopotów poleca się przeciąć pasek magnetyczny lub chip, a kartę przełamać na kilka mniejszych kawałków. Dzięki temu staje się całkowicie bezużyteczna, a po upływie terminu przydatności zyskuje się kolejną gwarancję braku działania.
Samodzielne niszczenie płyt CD i pozostałych nośników danych jest akceptowalne w przypadku osób prywatnych. Natomiast przedsiębiorstwa powinny skorzystać z usług firm zewnętrznych. Dzięki temu otrzymuje się potwierdzenie zniszczenia zgodnie z zasadami sztuki.
Należy pamiętać, że większość popularnych metod może być odwracalna. Technologię umożliwiającą odzysk danych posiadają jednak tylko służby specjalne i rządowe laboratoria.